Zakup nieruchomości – na co uważać?

Zakup lub wynajem nieruchomości to długoterminowe przedsięwzięcie, dlatego do tematu należy zawsze podejść ze spokojem i dokładnie przeanalizować różne jego aspekty. Trafiają się niestety oszuści, którzy wykorzystają brak naszej wiedzy dla własnych korzyści. Dlatego warto wiedzieć: JAK mogą nas nabrać i CO możemy zrobić, żeby temu zapobiec.oszusci nieruchomosci

1. Podszywanie się pod właściciela

Najczęściej dochodzi do tego przy wynajmowaniu nieruchomości. Przeważnie dzieje się tak, że niby-właściciel sam wynajmuje dane mieszkanie od prawdziwego właściciela. Natomiast w większości umów najmu znajduje się zapis, że wynajmujący nie może mieszkania wynajmować osobom trzecim. A w takim wypadku dochodzi do złamania warunku tej umowy, więc gdybyśmy przypadkiem podpisali taką umowę z niby-właścicielem, to będziemy ją zamieszkiwać nielegalnie.

Co zrobić, żeby się przed taką możliwością uchronić?

Po 1. Poprośmy o dokument stwierdzający, że dana osoba jest właścicielem nieruchomości.

Po 2. Poprośmy o numer księgi wieczystej nieruchomości i sprawdźmy ją sami pod adresem https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do . Znajdziemy tam wszelkie informacje, które pomogą nam zweryfikować do kogo należy nieruchomość i wiele innych.

2. Hipoteka na nieruchomości

Hipoteka jest przypisana do nieruchomości, a nie do właściciela. Dlatego jeżeli kupimy nieruchomość, na którą ktoś wziął kredyt, to hipoteka zostaje niestety z nami (o ile nie została w momencie sprzedaży wykreślona/spłacona).

Co zrobić?

Należy zweryfikować dane w księdze wieczystej. Jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką, będziemy to widzieć w dziale IV Księgi Wieczystej.

3. Prawa i roszczenia do nieruchomości

Kupując nieruchomość, może się okazać, że jakieś inne osoby mają jeszcze prawo zamieszkiwać tą nieruchomość, co może wiązać się z niechcianym, dodatkowym współlokatorem.

Co zrobić?

Sprawdzić dane w księdze wieczystej - rozdział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia".

4. Zły stan techniczny

remont nieruchomosci

Nie dziwi fakt, że przed sprzedażą mieszkania wielu właścicieli decyduje się na szybki remont. Z reguły jednak ma on na celu poprawę wizualną mieszkania i ukrycie wad konstrukcyjnych (np. pękające ściany, przecieki, grzyb),a nie docelowe rozwiązanie problemu. Dlatego należy być wyczulonym na te kwestie.

Co zrobić?

Jeśli sami nie mamy odpowiedniej wiedzy i praktyki w analizie stanu technicznego nieruchomości, warto zasięgnąć opinii specjalisty (np. zapłacenie za inspekcję). Lepiej mieć pewność, czy nie czekają nas dodatkowe niespodzianki w postaci wymaganych remontów.

5. Sprzedaż nieruchomości kilku osobom

Zdarzyło się kilka sytuacji, gdzie sprzedaży dokonano kilku osobom jednocześnie. Sprzedający umawia się z wieloma kupującymi u różnych notariuszy, wszystko odbywa się w jednym dniu (co wykorzystuje fakt, że potrzebny jest czas zanim dojdzie do dokonania zapisu w księdze wieczystej). Po takiej serii kupujący najczęściej znika z gotówką.

Co zrobić?

To sytuacja, przed którą ciężko się pewnie zabezpieczyć. Jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, powinniśmy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sprzedającego. Pomóc może spokojna głowa i nie podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu. Alarmującym sygnałem może być pośpiech sprzedającego, który naciska na podpisanie umowy w danym terminie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *