Zarządzanie długami – czyli jak odciążyć budżet domowy? Zalety kredytu konsolidacyjnego.

O efektywnym zarządzaniu pieniędzmi w perspektywie gospodarstwa domowego jest mnóstwo książek, artykułów lub blogów. Temat bardzo szeroki, ale niezwykle ważny. W tym krótkim artykule chciałbym przypomnieć jedno z narzędzi, które może pomóc nam uprościć spłatę i zarządzanie naszymi zobowiązaniami. Narzędzie to nazywane jest kredytem konsolidacyjnym.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to w najprostszych słowach "kredyt zaciągany w celu spłaceniu kilku wcześniej zaciągniętych zobowiązań". Warto się nad nim zastanowić, jeśli mamy już zaciągnięty inny kredyt lub kredyty.

Przykładowo:

Mamy miesięcznie kilka rat do spłacania:

1. Rata 100 zł za kredyt gotówkowy.
2. Rata 200 zł za kredyt zaciągnięty na remont mieszkania.
3. Rata 150 zł za kredyt ratalny, którym kupiliśmy nową pralkę.
4. Do tego mamy wykorzystany limit na karcie kredytowej o wysokim (niekorzystnym dla nas) oprocentowaniu.

Musimy więc miesięcznie pamiętać o robieniu 3 przelewów na 3 różne konta bankowe + pamiętać o spłacaniu karty kredytowej. Do tego każdy z tych kredytów może mieć jakieś dodatkowe wymogi / warunki, o których należałoby pamiętać (np. wpływ wynagrodzenia na dane konto lub dodatkowe ubezpieczenie na życie). Jest to sporo informacji, o których musimy pamiętać i których trzeba pilnować.

Zamiast tego, możemy po prostu skonsolidować te wszystkie zobowiązania 1 kredytem (zamiast 3). W praktyce wygląda to tak, że Bank A spłaca za nas nasze zobowiązania w pozostałych bankach ( banki B, C, D),dzięki temu jesteśmy "na czysto" z bankami B,C,D, a mamy w zamian jedno zobowiązanie do banku A.

Zalety Kredytu Konsolidacyjnego

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przedstawiam pokrótce poniżej.

1. Uproszczenie systemu spłaty

Jak już wspominałem - zamiast kilku przelewów na różne konta, co miesiąc robimy tylko jeden przelew na jedno konto. Mamy też tylko 1 zobowiązanie, na określonych warunkach. Nie musimy pamiętać warunków kilku różnych umów, bo mamy tylko jedną.

2. Zmniejszenie obciążeń miesięcznych

Kredyt konsolidacyjny możemy rozłożyć na więcej rat (dłuższy okres spłaty),co sprawi, że wysokość miesięcznej raty będzie niższa.

3. Promocyjne warunki

Z punktu widzenia banku, kredyty konsolidacyjne to niejako "podbieranie klientów" innym bankom. Banki więc starają się zachęcić kredytobiorców do przejścia do nich atrakcyjniejszymi warunkami spłaty. Można więc czasami trafić na korzystną ofertę, choć trzeba ją oczywiście dobrze przejrzeć.

Podsumowanie

Kredyty konsolidacyjne służą do obniżenia kosztów miesięcznych rat, do uproszczenia systemu spłaty i jako pewien hamulec na trudne czasy, gdy przykładowo mamy gorsze miesiące i chcemy trochę odciążyć miesięczne wydatki, by wyjść na prostą. Możemy takim kredytem również dobrać dodatkową gotówkę, jeżeli jest taka potrzeba. Lepiej w ten sposób, niż zaciągać kolejny kredyt w innym miejscu i pamiętać o jego spłacie osobną ratą.

Jedno przemyślenie nt. „Zarządzanie długami – czyli jak odciążyć budżet domowy? Zalety kredytu konsolidacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *