Polska bankowość w liczbach I kwartał 2017

Przedstawiam kilka co ciekawszych informacji z branży bankowej w Polsce ( I kwartał 2017)

Dane pochodzą ze źródeł: PRNews.pl oraz bankier.pl

Wielkość aktywów

aktywabankow

Warto tu odnotować, że największą zmianą było wchłonięcie części Banku BPH przez Alior Bank, co w ujęciu zmiany rocznej, spowodowało wzrost aktywów aż o 44 procent. Dobry wynik osiągnął rówież bank Idea (23% wzrostu),choć jest to bank z końcówki tabeli jeśli chodzi o wysokość aktywów. Niemniej z roku na rok bank ten odnotowuje stały wzrost. Bank BGŻ BNP Paribas również może się pochwalić dobrym wynikiem (10% wzrostu).

Liczba klientów

lklientow

Należy zaznaczyć, że dany klient może mieć konto w kilku bankach. Liczby te również uwzględniają klientów biznesowych i instytucjonalnych (gminy, firmy, spółdzielnie itp.). Największa ilość klientów należy do polskiego giganta PKO BP, zaś największy przyrost klientów odnotował mBank.

Liczba firmowych kart kredytowych

kartykredytowefirmy

Niewielu z Was mogłoby się spodziewać, że rynek kart kredytowych jest w głównej mierze podzielony między cztery banki: PEKAO, ING Bank Śląski, PKO BP, mBank.

Liczba użytkowników aplikacji mobilnej na telefon komórkowy

uzytkownicy mobilni bankowosci

Z bankowości mobilnej korzysta 8,2 mln osób. Połowa używa w tym celu aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym. Jak widać największą ilością może pochwalić się mBank.

Liczba etatów

liczba etatow

Z tabeli można odczytać nie tylko ilość etatów, ale również zmianę w ujęciu kwartalnym oraz rocznym. Jak widać wiele banków zredukowało liczbę pracowników. Łącznie w całym sektorze bankowym zatrudnionych jest 168 tysięcy osób (dane z końca marca 2017).

Liczba placówek własnych

liczba placowek wlasnych bankow

Nie dziwi pierwsze miejsce dla Banku PKO BP, ani również kolejne miejsca. Tu nie ma wielkich zmian, choć warto zauważyć, że większość banków redukuje ilość swoich punktów na mapie Polski.

Podsumowanie

Widać wyraźny wpływ rozwoju bankowości internetowej oraz mobilnej. Coraz rzadziej odwiedzamy placówki bankowe, a coraz częściej załatwiamy sprawy bankowe on-line. Całość raportu do wglądu pod tym adresem: Raport - polska bankowość w liczbach I kwartał 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *